Jump to content

Ο Δήμος Γαλατσίου προχωρά στην εγκατάσταση δωρεάν WiFi

Αξιολογήστε το θέμα


ioanis

Recommended Posts

  • Μέλος

Ο Δήμος Γαλατσίου προχωρά στην εγκατάσταση δωρεάν WiFi

3225db2388e50ed19d03fad2b2d02a42_XL.thumb.jpg.e04a149fc24d1c98e30cb7e193335150.jpg

Δωρεάν πρόσβαση στο ίντερνετ αποκτούν οι δημότες και οι επισκέπτες του Δήμου Γαλατσίου. Η δημοτική Αρχή, με χρηματοδότηση από το έργο «Ανάπτυξη ασύρματων ευρυζωνικών δικτύων σε δήμους της χώρας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος» προχώρησε ένα βήμα προς την ψηφιακή εποχή, συμμετέχοντας ενεργά σε έργα «Έξυπνων πόλεων».

Σε πρώτη φάση η παροχή θα προσφέρεται σε τρεις πλατείες του δήμου, υψηλής επισκεψιμότητας και συγκεκριμένα στην πλατεία Ελευθερίας, στην πλατεία Ανδριτσαίνης και στην πλατεία Μανδηλαρά, ενώ στόχος είναι η εντατικοποίηση των προσπαθειών για τον ψηφιακό μετασχηματισμό του δήμου και τη σταδιακή δωρεάν ασύρματη διαδικτυακή πρόσβαση (Wi-Fi) σε δημόσιους χώρους, όπως πάρκα, πλατείες, δημόσια κτήρια, βιβλιοθήκες κά.

Σε δηλώσεις του, ο δήμαρχος Γαλατσίου Γιώργος Μαρκόπουλος, τόνισε, μεταξύ άλλων, την ικανοποίησή του για «την ένταξη του δήμου στο πρόγραμμα WiFi4EU στο πλαίσιο της προσπάθειας αξιοποίησης κάθε δυνατότητας για ενίσχυση των ψηφιακών δυνατοτήτων, που στόχο έχουν τη βελτίωση της ψηφιακής καινοτομίας στην πόλη».https://www.zougla.gr/technology/world-of-tech/article/o-dimos-galatsiou-proxora-stin-egatastasi-dorean-wifi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Μάλλον θα μπορώ να έχω free internet από τον Δήμο Γαλατσίου, αν και δεν το έχω τσεκάρει ακόμα!

ytytr.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Γιάννη .......δοκιμασετο και πές μας φίλε μου.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δοκίμασα με το κινητό Γιάννη, αλλά... δεν βγάζει το δίκτυο του Δήμου στο σημείο που είμαι, και είμαι πολύ κοντά σε μία από τις πλατείες. Αν υπάρξει κάτι νεότερο θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Συνήθως η εμβέλεια ειναι μικρή. Οι αναμεταδότες τοποθετουνται στης πλατιές και οι κεραίες στοχεύουν εκεί γύρω. Αν είσαι εκτός πλατείας ειναι δύσκολο να έχεις σήμα. Αυτό τουλάχιστον εχω παρατηρήσει στο εδώ τοπικό wifi του δήμου μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
14 ωρες πριν , Ο transporter245 έγραψε

Δοκίμασα με το κινητό Γιάννη, αλλά... δεν βγάζει το δίκτυο του Δήμου στο σημείο που είμαι, και είμαι πολύ κοντά σε μία από τις πλατείες. Αν υπάρξει κάτι νεότερο θα ενημερώσω.

Ίσως να παρεμβάλουν πολλές πολυκατοικίες στο ενδιάμεσο οπότε κάνει την λήψη ποιό δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...