Jump to content
Δημητρης

Windows 11

Αξιολογήστε το θέμα

Recommended Posts

Εχει περάσει κάποιος τα νεα windows 11 στον υπολογιστή του? Αν θέλετε γράψτε εντυπώσεις.

Περιγράψτε και την σύνθεση του υπολογιστή οπως cpu μνήμες και την έκδοση του λειτουργικού που βάλατε. 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Παρότι έχω Laptop της τελευταίας 2ετίας και... μ' έχει ζαλίσει στα μηνύματα γι' αναβάθμιση στην "11", δεν το έχω προσπαθήσει κι ούτε το βλέπω για τα επόμενα 2 χρόνια (τουλάχιστον)!

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Καλησπέρα σε όλους.

Η αποτυχία του λειτουργικού είναι σίγουρη κατά την γνώμη μου και βλέπω να καταλήγουν σαν τα (svista). Συμβαίνουν κουλά πράγματα. Περνάω δοκιμαστικά ένα έτοιμο iso pro n λόγο που έχω ασύμβατο pc που έτρεχε τα10ρια. Στην διαδικασία partision κάνω ότι πάντα δεν κάνω format απλά το επιλέγω και συνεχίζει η εγκατάσταση. Μπαίνοντας στα 11 βλέπω ότι για κάποιο περίεργο λόγο έχει κρατήσει ορισμένα προγράμματα (όχι όλα) από τα 10 τα οποία και λειτουργούν κανονικά. Χωρείς να κάνω κάτι άλλο λόγο που έχει δουλειά, την επόμενη ημέρα γρασάρουν και δεν ανοίγουν καν.

Μετα το bios σφάλμα εγκατάστασης με κωδικό που δεν τον θυμάμαι. Κάνω νέα εγκατάσταση αυτή την φορά με format του partition κανονικά.  Τελειώνει όλα οκ, και παρατηρώ ότι στο μενού έναρξη όλες οι καρφιτσωμένες εφαρμογές πχ ζωγραφική αριθμομηχανή κ.τ.λ.π ήταν στα ελληνικά σε αντίθεση με πριν που ήταν στα αγγλικά. Την επόμενη ημέρα ως δια μαγείας και μέχρι σήμερα είναι ξανά στα αγγλικά...

Πρόβλημα με την κάρτα ήχου realtek που έχω δοκιμάσει 4-5 αρχεία και πετάει σφάλμα ότι λείπουν dlld τα οποία βρίσκω και περνάω αλλά στο τέλος κρασάρει η εφαρμογή και δεν ανοίγει.

Άλλο πρόβλημα με έναν παλιό εκτυπωτή hp 4500 που ενώ στα 10 ήταν μια χαρά, εδώ μόνο με κόλπο το κατάφερα. Οκ τα 11 με τον driver που βάζουν ο εκτυπωτής δουλεύει κανονικά. Ομως για να έχω και scaner χρειάζεται το Software το οποίο ακόμα και με συμβατότητα πετάει το κουλό μήνυμα (μόνο στο scaner) ότι η το scaner χρησιμοποιείτε από άλλο πρόγραμμα η από άλλον υπολογιστή. Αναγκάστηκα μετά από πολλές δοκιμές και τον εγκατέστησα 2 φορες. Την μια με usb και την δεύτερη μέσω lan. Μέσω usb δουλεύει κανονικά το scaner και σαν εκτυπωτης.Mεσω lan τον έβαλα για να εκτυπώνω και από τα αλλά 2 pc που έχω. 

Έκαναν μια αλλαγή στην εμφάνιση, αλλάξαν τα εικονίδια και μας γέμισαν στης διαφημίσεις. Καταργήσαν πολλές εμφανές ρυθμίσεις και επιλογές που τώρα χρειάζεται να κάνεις πολλά κλικ ώστε να βρεις κάτι, απαράδεκτο. Ας είναι καλά το WinaeroTweaker που φέρνεις τα πράγματα σχεδόν όπως εσύ θες και όπως ήταν στα 10ρια. Ενα μεγάλο 0 από εμένα  Microsoft. :default_post_thumbdown:

 

 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Τα 2 προβλήματα που αναφέρω ποιο πάνω, εκτυπωτής και scaner τα εχω λύσει. Αλλα συνεχώς οσο τα δουλεύω μου βγαίνουν και αλλα.Οπως χθες πχ χρειάστηκε να τρέξω απο cmd μια εντολή με δικαιώματα διαχειριστή και δεν το κάνει. Ενω την τρέχει χωρείς δικαιώματα κανονικά. Οι δοκιμές συνεχίζονται.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Δοκίμασα χθες,και έφτιαξα σε άλλο usb με 16 gb,windows 11 πρώτα,δοκίμασα να δω αν τα σηκώνουν το desktop μου που είναι δυνατό,αλλά δεν τα σήκωσε,μάλλον λόγω κάρτας γραφικών που έχω 1.1,ενώ θέλει απαιτήσεις 2.0.Οπότε μένω στα windows 10 64 bit.Τα windows 10 λήγουν το 2025. 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
15 ωρες πριν , Ο Michaeldx έγραψε

Δοκίμασα χθες,και έφτιαξα σε άλλο usb με 16 gb,windows 11 πρώτα,δοκίμασα να δω αν τα σηκώνουν το desktop μου που είναι δυνατό,αλλά δεν τα σήκωσε,μάλλον λόγω κάρτας γραφικών που έχω 1.1,ενώ θέλει απαιτήσεις 2.0.Οπότε μένω στα windows 10 64 bit.Τα windows 10 λήγουν το 2025. 

Ποιο ηταν το μηνυμα σφάλματος που έβγαλε? Δεν νομιζω να ειναι κάρτα γραφικών

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Δημήτρη,μου γράφει μετά την ενεργοποίηση του κλειδιού των windows 11 αυτό.Αυτός ο υπολογιστής δεν πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για την εγκατάσταση αυτής της έκδοσης των Windows.Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε κάποια ιστοσελίδα μου λέει.Είναι καλό desktop δυνατό,αλλά είναι λίγο παλιό,οπότε μένω αναγκαστικά στα windows 10 64 bit.

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
Στής 1/8/2022 καί ώρα 3:21 ΜΜ, Ο Michaeldx έγραψε

Δημήτρη,μου γράφει μετά την ενεργοποίηση του κλειδιού των windows 11 αυτό.Αυτός ο υπολογιστής δεν πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για την εγκατάσταση αυτής της έκδοσης των Windows.Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε κάποια ιστοσελίδα μου λέει.Είναι καλό desktop δυνατό,αλλά είναι λίγο παλιό,οπότε μένω αναγκαστικά στα windows 10 64 bit.

Υπάρχουν τρόποι παράκαμψης των περιορισμών που εχει βάλει η microsoft  και μπορείς να τα εγκαταστήσεις σχεδών σε όλα τα pc. Ψάξε στο  google για windows 11 no tpm .iso. Αν δεν βρεις πες μου να ανεβάσω ένα δικό μου αρχείο ..iso που εχω που είναι έτοιμο χωρείς περιορισμούς. 

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Προχτές βρήκα έναν παλιό ssd 128 gb,από το παλιό μου desktop,όχι το dell το lenovo.Τα δοκίμασα τα windows 11 64 bit στον dell με μόνο αλλαγή τον δίσκο 128 gb ssd χωρίς tpm μέσω usb iso rufus και επέλεξα χωρίς tpm,είναι στο κέντρο περίπου το menu και αριστερά ο καιρός.Από θερμοκρασίες στον επεξεργαστή,και στην χρήση ram δεν είδα διαφορά μόνο 2% πάνω η cpu δηλαδή από 1 % windows 10 σε 3% σε windows 11 παρότι, που είναι ποιό βαριά σε απαιτήσεις τα windows 11 από ότι τα windows 10,κατέβηκαν αυτόματα οι οδηγοί του desktop και οι drivers του εκτυπωτή,όπως έχω πει και παλιά έχω 6 gb ram ddr3,και intel core duo 2.93 ghz,τον λόγο που δεν με αφήνει η Microsoft δεν τον γνωρίζω γιατί είναι καλό pc αλλά λίγο παλιό.Δεν μου άρεσαν και τόσο πολύ τα γραφικά των windows 11,οπότε μένω στα windows 10 64 bit,με τον δίσκο 250 gb που δεν είναι ssd του dell desktop.Tα windows 11 θα τα αφήσω στον δίσκο ssd,γιατί σε δύο χρόνια θα καταργηθούν και τα windows 10,μέχρι τότε θα δούμε. 

Επεξεργάστηκε από Michaeldx

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 

Για τα 11 ειναι πολυ νωρίς ακόμα. Η Microsoft κανει συνεχώς αλλαγές και μια από αυτή ειναι οτι δεν εχει αποφασίσει που θα βάλει την μπάρα εργασιών. Εχουν πολλά bugs που δεν προλαβαίνει να τα διορθώνει και βγαζει συνεχώς updates. Τα δε παράπονα από χρήστες διαβάζω σε ανάλογο forum ειναι εκατοντάδες. Να τα βάλει κάποιος για δοκιμή να δει πως ειναι κ.τ.λ.π οκ, αλλα οχι για κύριο λειτουργικό.  

Κοινοποίηση του μηνύματος


Link to post
Share on other sites
 
Παρακαλώ Σχολιάστε Εποικοδομητικά

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
  • Δημιουργία νέου...