Jump to content

λαπτοπ Umax Visionbook 14W

Αξιολογήστε το θέμα


tasos.cz

Recommended Posts

  • Μέλος

Έχω στα χέρια μου ένα λαπτοπ μάρκας Umax Visionbook 14W. Όταν ανοίξω το λαπτοπ εμφανίζεται το λογότυπο Visionbook και μετά το μήνυμα της εικόνας. Πως μπορώ να μπω στο Bios του λαπτοπ? Η μήπως το Bios έχει καταστραφεί από τον προηγούμενο κάτοχο του? Υπάρχει τρόπος να ζωντανέψει το λαπτοπ? Μακάρι να μπορούσα να ζωντανέψω  το λαπτοπ αυτό γιατί έχει πολύ καλή ανάλυση οθόνης (1920χ1080) και η μπαταρία του κρατάει πάνω από τρεις ώρες.

visionbook.jpg

visionbook-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Για αρχη αν απο κάτω εχει καπάκι για τον σκληρά δισκο, δοκιμασε να τον αφαιρέσεις καθώς και οτι αλλη καρτα υπάρχει πχ wifi και άσε μόνο της ram. Και μετά δες αν θα βγάλει το ιδιο μύνημα η κάτι άλλο.

Θα ήθελα μια κοντινή φώτο από αυτό που δίχνει η εικόνα 2 να δω τι γράφει.

Τέλος γράψε και απο την στιγμή που πατάς το power για να ανοίξει το laptop, τι ακριβώς μηνύματα βγάζει στην οθόνη τι led ανάβουν, αν το fun της cpu ακούγετε να δουλεύει μέχρι να κολλήσει στο logo. 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με εξωτερικό πληκτρολόγιο και το  Delete μπήκα στο BIOS. Εκεί απλά άλλαξα αντί μπουταρίσματος με UEFI  να μπουτάρει με WINDOWS BOOT MANAGER και το  λαπτοπ έτρεξε τα windows 10. Το πρόβλημα είναι ότι στα windows 10 υπάρχει password και δεν μπορώ να μπω στα windows. Υπάρχει τρόπος πως να παρακάμψω η να σβήσω το password ?

 

 

uefi to windows.jpg

win10.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ποια εκδοση των 10 εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Δεν ξερω την εκδοση γιατι δεν μπορω να μπω στα windows10 αφου ειναι κλειδωμενα

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Κατι εχω από προγράμματα σχετικά με κωδικούς, θα πρέπει να το ψάξω. Αλλα γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία και δεν κάνεις μια νεα καθαρή εγκατάσταση? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εκανα τελικα καθαρη εγκατασταση των Windows10 στο λαπτοπ βλέπε φωτο. Τωρα μενει να βρω τα απαραιτητα driver που λειπουνε και να ενεργοποιησω τα win10. Πρωτα ομως θα σωσω το στημενο συστημα με το Macrium Reflect και μετα θα κανω τα πειραματα με τα driver που λειπουν

 

-01.jpg

-02.jpg

-03.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Πέρασα τα περισσότερα drivers που έλειπαν. Έτσι έχω πια περασμένο το ασύρματο δικτυο wifi, το bluetooth, την kamera, την κάρτα γραφικών Intel HD. Μου λείπει όμως ήχος, δεν μπόρεσα να βρω το απαραίτητο driver.

Αν και φαίνεται ότι έχουνε περαστεί οι οδηγοί ήχου Intel SST Audio Device (WDM) και Nuvoton SST Nau88L24 Codec Device παρά ταύτα το εικονίδιο του ήχου δείχνει κόκκινο-διαγραμμένο και τα windows πετάνε το μήνυμα "Δεν έχει εγκατασταθεί καμία συσκευή εξόδου ήχου" βλέπε σχετική εικονα.

Επίσης βλέπω ότι στην κατηγορία άλλες συσκευές υπάρχει ένα κίτρινο τριγωνάκι  με την  ένδειξη "άγνωστη συσκευή".

 

 

drivers.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Οτι αφορά το κίτρινο θαυμαστικό υπάρχει λύση.

Κανε δεξι κλικ πάνω του, πατάς ιδιότητες μετά λεπτομέρειες. Από τον πίνακα που θα βάλει επιλέγεις το (αναγνωριστικό υλικού)

Eκει που γράφει τιμές μας ενδιαφέρει η πρώτη σειρά. Βγάλε μια φώτο και ανεβασέ την εδώ να σου πω τι driver ειναι και από που θα τον κατεβάσεις. Μάλλον ειναι του ήχου

drivers.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Να η φωτογραφια με το αγνωστο υλικο με τις τιμες που ζητησες μεσα σε κοκκινο κυκλο

 

αγνωστη συσκευη.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Και σε μεγεθυνση η τιμη εδω:

 

μεγεθυνση.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο που ζητησες Δημητρη ειναι το "αναγνωρισιμο υλικου" στα τσεχικα ID hardwaru και ειναι σε αυτην εδω την εικονα:

1383381251_IDhardwar.thumb.jpg.c8331463f300f4811cb0b10b232304b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Δεν ξερω αν εκανες σωστα τα βηματα γιατι οι κωδικοί δεν ειναι σωστοί. 

Κατι σαν αυτό ζητάμε μας ενδιαφέρει η τιμή μετα το VEN_  και μετα το DEV_    Koiτα αν εχει κατι με ven και dev.             

PCI\VEN_8086&DEV_095A&SUBSYS_50108086&REV_59

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Διορθωσα το προβλημα, εχω πια και ηχο. Το προβλημα ητανε σε εσφαλμενο driver Nuvoton SST Nau88L24 Codec Device. Εψαξα και βρηκα ολα τα σωστα drivers του Umax Visionbook 14W για τα Windows10 32 bit. Μετα εκανα ανανεωση του driver Nuvoton SST Nau88L24 Codec Device, το εικονιδιο του ηχου αμεσως ενεργοποιηθηκε και εχω πια ηχο. Επισης πηγα στο εικονιδιο της αγνωστης συσκευης εκανα ευρεση driver μεσω του υπολογιστη και του φακελλου με τα σωστα drivers του Umax Visionbook 14W για Windows10 32 bit και το συστημα βρηκε οτι η αγνωστη συσκευη ειναι Intel (R) Dynamic Platform and Thermal Framework. Ετσι πια εχω στημενο ολο το συστημα με ολα τα drivers βλεπε εικονα. Το μονο που μενει ειναι το ελατωματικο πληκτρολογιο του Umax. Θα προσπαθησω να το επισκευασω η θα αγορασω καινουργιο πληκτρολογιο Umax Visionbook 14W.

 

Τ2.jpg

Τ1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Επικοινώνησα με την εδώ αντιπροσωπεία της Umax και μου απάντησαν ότι το καινούργιο πληκτρολόγιο στοιχίζει 1800 κορόνες δηλαδή περίπου 70 ευρω. Δεν σφάξανε που θα δώσω τόσα λεφτά. Προς το παρον βολεύομαι με εξωτερικό πληκτρολόγιο και  είμαι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου πληκτρολογίου Umax Visionbook 14W 

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Ψαξε σε ebay

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Με το ebay και το εξωτερικο δεν ασχολουμαι . Βρηκα εδω στην Τσεχια εναν πωλητη που πουλάει  απο εναν παροπλισμενο υπολογιστη Umax Visionbook 14W το πληκτρολογιο , την οθονη και την μπαταρια ολα αυτα μονο στην τιμη 1200κορονες δηλαδη με 48ευρω.Τα εχω παραγγειλει ηδη ολα. Επισης βρηκα και παρηγγειλα απο εναν αλλο πωλητη που πουλαει εναν υπολογιστη Umax Visionbook 14w με σπασμενη οθονη και χωρις μπαταρια με τιμη 900 ευρω (36 ευρω). . Κατα την δηλωση του πωλητη ο υπολογιστης αυτος Umax Visionbook δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Ετσι θα παντρεψω ολα τα υλικα και θα εχω δυο πληρως λειτουργουντες υπολογιστες Umax Visionbook 14W. Ο αλλος Umax Visionbook 14W μαλιστα εχει 4gb ram ενω ο δικος μου εχει μονο 2gb ram. Επισης ο αλλος εχει εσωτερικο SSD δισκο 64 Gb ενω ο δικος μου υπολογιστης εχει εσωτερικο SSD δισκο μονο 32 Gb. Μολις ερθουνε ολα τα υλικα θα γραψω νεωτερα. Αυτο που μου κανει παντως φοβερη εντυπωση ειναι η πολυ μεγαλη διαρκεια μπαταριας , δουλευει σε συνεχη λειτουργια πανω απο 7 ωρες!!!

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Εχει μικρό επεξεργαστή και καταναλώνει λίγη ενέργεια γι αυτο και η μπαταρία του κρατα τόσο. Στα specs βλέπω δινουν 6-8 ωρες. Παντως τα 64gb σκληρού δίσκου σήμερα θεωρούνται αστεία, δεν φθάνουν ούτε για τα βασικά προγράμματα. Εκτός και αν η χρήση του ειναι αποκλειστικά και μόνο για internet που σε αυτή την περίπτωση εγω θα πετούσα τα windows και θα έβαζα κατι άλλο πχ linuxmint

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Η χρηση ειναι αποκλειστικα μονο για Ιντερνετ εκτος σπιτιου και για αυτο με ενδιαφερει τοσο πολυ οσο το δυνατον μεγαλη αυταρκεια μπαταριας. Ποτε δεν ειχα λαπτοπ με τοσο μεγαλη διαρκεια πανω απο 7 ωρες. Στο σπιτι χρησιμοποιω για διαφορα προγραμματα αλλα ισχυρα λαπτοπ η το πανισχυρο μου desktop. Ολα εχουνε μεγαλες μνημες, ισχυρους επεξεργαστες και φυσικα το λειτουργικο το εχουν περασμενο σε SSD δισκο. Παλια ειχα ασχοληθει λιγο με τα ubuntu mint στο παλιο και αδυνατο πια λαπτοπ μου Acer 291Lmi. Συγκεκριμενα ειχα βαλει εκτος των Windows XP και Windows 7 που υπηρχαν στο λαπτοπ και τα UBUNTU MATE 16.04 που ητανε πολυ σταθερο λειτουργικο. Ομως το περιβαλλον των Windows το εχω συνηθισει και για αυτο δεν χρησιμοποιω τα Linux.

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Υπάρχουν κάποια netbook που κρατάει η μπαταρία τους και 7-8 ωρες. Δεν ειμαι fun του Linux εχω δοκιμασει αρκετες εκδώσεις και επιστρέφω ξανά στο mint. Οι λόγοι αρκετοί.

Το στήσιμο και το interface του ειναι ίδιο με τα windows. Oλα σχεδων τα κάνεις από συντομεύσεις οπως και στο windows χωρείς να γνωρίζεις καν εντολές και χωρείς το τερματικό. Ειναι απλό ελαφρύ και γρήγορο. Το εχω στημένο σε έναν απλό δισκο και η ταχύτητα του pc ειναι η ιδια με αυτή που έχουν τα win10 στο ιδιο pc περασμένα σε samsung ssd. Τέλος μπορώ να μπαίνω σε ότι σελίδες θέλω χωρείς κανένα αντιβιοτικό και χωρείς τον φόβο να κολλήσω κάτι. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
11 ωρες πριν , Ο Δημητρης έγραψε

Υπάρχουν κάποια netbook που κρατάει η μπαταρία τους και 7-8 ωρες. Δεν ειμαι fun του Linux εχω δοκιμασει αρκετες εκδώσεις και επιστρέφω ξανά στο mint. Οι λόγοι αρκετοί.

Το στήσιμο και το interface του ειναι ίδιο με τα windows. Oλα σχεδων τα κάνεις από συντομεύσεις οπως και στο windows χωρείς να γνωρίζεις καν εντολές και χωρείς το τερματικό. Ειναι απλό ελαφρύ και γρήγορο. Το εχω στημένο σε έναν απλό δισκο και η ταχύτητα του pc ειναι η ιδια με αυτή που έχουν τα win10 στο ιδιο pc περασμένα σε samsung ssd. Τέλος μπορώ να μπαίνω σε ότι σελίδες θέλω χωρείς κανένα αντιβιοτικό και χωρείς τον φόβο να κολλήσω κάτι. :classic_laugh:

Αν η ταχυτητα του mint στο pc ειναι το ιδιο μεγαλη οσο των windows 10 σε δισκο SSD στο pc,  τοτε αυτο ειναι φοβερο, αξιζει τον κοπο να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
Στής 18/8/2021 καί ώρα 9:35 ΠΜ, Ο Δημητρης έγραψε

Υπάρχουν κάποια netbook που κρατάει η μπαταρία τους και 7-8 ωρες. Δεν ειμαι fun του Linux εχω δοκιμασει αρκετες εκδώσεις και επιστρέφω ξανά στο mint. Οι λόγοι αρκετοί.

Το στήσιμο και το interface του ειναι ίδιο με τα windows. Oλα σχεδων τα κάνεις από συντομεύσεις οπως και στο windows χωρείς να γνωρίζεις καν εντολές και χωρείς το τερματικό. Ειναι απλό ελαφρύ και γρήγορο. Το εχω στημένο σε έναν απλό δισκο και η ταχύτητα του pc ειναι η ιδια με αυτή που έχουν τα win10 στο ιδιο pc περασμένα σε samsung ssd. Τέλος μπορώ να μπαίνω σε ότι σελίδες θέλω χωρείς κανένα αντιβιοτικό και χωρείς τον φόβο να κολλήσω κάτι. :classic_laugh:

Μετα τα πολυ καλα σου λογια  Δημητρη  για το mint θελω να δοκιμασω το mint , που να ειναι ομως στα ελληνικα. Πες μου απο που να το κατεβασω, πως το κανω εγκατασταση κλπ πληροφοριες. Περιμενω εναγωνιως  Τασος :k05164:

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

:k05164:

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Μέλος

Δοκιμασα το mint αλλα τελικα ξαναεπεστρεψα στα windows που δεν τα αποχωριζομαι με τιποτε :Banane0:

Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...