Jump to content

Edision Picco S2

Αξιολογήστε το θέμα


ehetleos

Recommended Posts

Εψαχνα ενα δεκτη με wifi και τι καλυτερο απο τον νεο picco s2 της Edision και σε μια τιμη περιπου 35 ευρω.

Τον πηρα αμμεσα.Εχει μερικα θεματακια,οπως αργη αποκριση στο τηλεκοντρολ,μια θεση usb..Κλασσικη εμφανιση μενου απο την icliebe.tv αλλα εχει καποια θεματακια σε σχεση με το ιδιο μενου σε αλλα μοντελα.Πχ δεν βγαζει τα αγαπημενα στην διαδικασια της ομαδοποιησης.Μονο αν πας να προσθεσεις στις λιστες που υπαρχουν σου βγαζει τα αγαπημενα και μονο αυτα που προσθεσες εστω και ενα καναλι.Κατα τα αλλα γρηγορη ανιχνευση,blind scan κατεβασε ολα τα καναλια και το wifi παιζει αμμεσα χωρις καποιο προβλημα.Το μενου εχει καποιες web tv εφαρμογες που δεν ξερω πως παιζουν,ενω ελληνικα καναλια και ξενα παιζουν κανονικα στις web εφαρμογες...Πανω απο ολα vfm και κανει τα παντα με 35-40 ευρω αναλογα το καταστημα..

Εχει ir ματι για να κρυψεις οπου θελεις τον δεκτη,αλλα ειναι τοσο μικρος που χανεται γενικοτερα.Εξωτερικο τροφοδοτικο,κλασσικο edision τηλεκοντρολ,scart,hdmi.

Ολα καλα,αν θελετε εναν δεκτη να πηγαινει παντου και να παιζει τα παντα με wifi ενσωματωμενο τοτε βουρ...

Link to comment
Share on other sites

  • Super Συντονιστής

Αρκετά καλή τιμή! Μια ερώτηση από ευαισθησία του tuner πως πάει? Έχεις τσεκάρει από το πόσο και πάνω σε db η % (δεν ξέρω τι ενδείξεις εχει ο δεκτής αυτός) αρχίζει και εχει εικόνα? 

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Εδώ        Δές οι τιμές είναι πάνω -  κάτω  ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

 Το θετικό με τους δέκτες της  Edision είναι ότι εχουν όλοι  υποστήριξη με ανεπίσημα λογισμικά και αυτό είναι που τους κάνει να εχουν σημαντικό μερίδιο στην προτίμηση της αγορας δορυφορικών δεκτών.....στην κατοχή μου εχω τέσσερα κομάτια και εχουν περάσει απο τα χέρια μου πληθώρα απο αυτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Μέλος

Ειναι αξιοπιστα εργαλεια οι Edission με καλη υποστηριξη, οχι ομως αμεσα και παντα οπως πχ με τον Edission Highspeed για τον οποιο δεν υπαρχει ακομα ανεπισημο λογισμικο για ληψη των καναλιων της ΕΡΤ στις 39 μοιρες απο τον Hellasat

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Απότι βλέπω απο την εικονα του δέκτη που παραθετω παρακάτω ο Edision Picco S2 δεν έχει δεύτερη έξοδο για τροφοδοσία δεύτερου δέκτη που ειναι μεονεκτημα. Το ιδιο μειονεκτημα εχει  και ο νεος combo δέκτης μου AMIKO 8265+ DVB-S2 / T2 /C  combo HD που τον αγορασα προσφατα με 57 ευρω βλεπε εδω : AMIKO 8265+ DVB-S2 / T2 /C  combo HD

Σιγουρα αυτο οφειλεται στο οτι οι κατασκευαστες στην προσπαθεια να ριξουν το κοστος των δεκτων δεν κατασκευαζουνε πλεον δεκτες με δεύτερη έξοδο για τροφοδοσία δεύτερου δέκτη.

Picco_S2_STB.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Ειναι αξιοπιστα εργαλεια οι Edission με καλη υποστηριξη, οχι ομως αμεσα και παντα οπως πχ με τον Edission Highspeed για τον οποιο δεν υπαρχει ακομα ανεπισημο λογισμικο για ληψη των καναλιων της ΕΡΤ στις 39 μοιρες απο τον Hellasat

Περίμενε .....εγω νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου μεχρι να βγεί ανεπίσημο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
4 ωρες πριν , Ο tasos.cz έγραψε

Απότι βλέπω απο την εικονα του δέκτη που παραθετω παρακάτω ο Edision Picco S2 δεν έχει δεύτερη έξοδο για τροφοδοσία δεύτερου δέκτη που ειναι μεονεκτημα. Το ιδιο μειονεκτημα εχει  και ο νεος combo δέκτης μου AMIKO 8265+ DVB-S2 / T2 /C  combo HD που τον αγορασα προσφατα με 57 ευρω βλεπε εδω : AMIKO 8265+ DVB-S2 / T2 /C  combo HD

Σιγουρα αυτο οφειλεται στο οτι οι κατασκευαστες στην προσπαθεια να ριξουν το κοστος των δεκτων δεν κατασκευαζουνε πλεον δεκτες με δεύτερη έξοδο για τροφοδοσία δεύτερου δέκτη.

Picco_S2_STB.jpg

Είναι θεωρώ καλός δέκτης αρκεί κάποιος να το χρησιμοποιεί ως τερματικό  μηχάνημα και  να μην του είναι απαραίτητη δεύτερη  έξοδος.

Επεξεργάστηκε από ioanis
Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Περίμενε .....εγω νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου μεχρι να βγεί ανεπίσημο λογισμικό.

Σιγουρα θα βγει ανεπισημο λογισμικο για την ΕΡΤ στις 39Ε. Ηθελα ναξερα πιας εθνικοτητας  παλικαρια θα το συμπεριλαβουνε στην αναβαθμιση?Μαλλον θα ειναι Ελληνες η  μηπως ξενοι αετονυχηδες? Γιατι εμας τους Ελληνες περισσοτερο απο τους ξενους μας ενδιαφερουνε τα Ελληνικα καναλια. Σιγουρα ομως θα υπαρχουνε και ξενοι με ενδιαφερον για τα ελληνικα καναλια.

2 ωρες πριν , Ο ioanis έγραψε

Είναι θεωρώ καλός δέκτης αρκεί κάποιος να το χρησιμοποιεί ως τερματικό  μηχάνημα και  να μην του είναι απαραίτητη δεύτερη  έξοδος.

Υπαρχει τροπος να γινει loop δηλαδη τροφοδοσια απο δεκτη με μια μονο εισοδο lnb-input προς αλλον δεκτη που επισης διαθετει μονο μια εισοδο  lnb-input?

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Κοίτα....μπορείς να βάλεις  ένα ταφ λίγο πρίν την είσοδο στον δέκτη και να πάρεις σήμα απο το ίδιο καλώδιο αλλά δεν θα έχεις επιλογή όλων των καναλιών απλά αν είσαιΠ.Χ στην πάνω μπάντα και βλέπεις κανάλι με κάθετη πόλωση τότε στον δευτερο δεκτη θα βλέπεις κανάλια μόνο απο αυτό το φάσμα ή και αντίστροφα. Απλά έχεις περιορισμένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

Αυτο που λες θα συμβαινει οταν θα δουλευουνε και οι δεκτες. Εμενα με ενδιαφερει οταν ο ενας δεκτης ειναι κλειστος και ο αλλος ανοικτος θα δουλευει ο καθενας χωρις προβλημα μεσω του ταυ?Δεν θα υπαρχουνε απωλειες λογω του ταυ? Μπορει ο καθενας δεκτης σε αυτην την περιπτωση να περιστρεψει το κατοπτρο χωρις προβλημα? Παντα εννοειται οτι ενας δεκτης θα ειναι κλειστος και ο αλλος ανοικτος.

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος

verwaltung_fetch_image_data_htm.thumb.jpg.9e48c303e75a7c1a462c6dc7961c8e77.jpgΚοίτα.....ότι διακοπτηκό υλικό μπαίνει ανάμεσα σε lnb και δέκτη ήτοι αυτό είναι ενα ταφ ή ένας κονεκτορας ή ακόμα και ένας διακόπτης νταιζεκ φέρνει απώλειες στο σήμα ακόμα και κακής ποιότητα καλώδια  δημιουργούν απώλειες. Εγώ παίρνω σήμα απο τον πρώτο δέκτη και σε άλλο δωμάτιο παίζει δευτερος με ελαφρός πεσμένο σήμα όμως...για να αποφύγω την πτωση σήματος χρησιμοποιώ  ενισχυτή γραμμής και έτσι είμαι οκ. Το άν δουλευει το μοτεράκι με τον εναν δέκτη ή με τον άλλο δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στής 30/11/2018 καί ώρα 11:06 ΜΜ, Ο Takis67 έγραψε

Αρκετά καλή τιμή! Μια ερώτηση από ευαισθησία του tuner πως πάει? Έχεις τσεκάρει από το πόσο και πάνω σε db η % (δεν ξέρω τι ενδείξεις εχει ο δεκτής αυτός) αρχίζει και εχει εικόνα? 

Αυτο που προσεξα ειναι πως σε καναλια που σε αλλους δεκτες ειχα 70-80% σημα,σε αυτον εχω 90 εως 100!!!..Δεν ξερω τι σημαινει αυτο,αλλα ειναι φουλ σημα

Link to comment
Share on other sites

  • Μέλος
9 ωρες πριν , Ο ehetleos έγραψε

Αυτο που προσεξα ειναι πως σε καναλια που σε αλλους δεκτες ειχα 70-80% σημα,σε αυτον εχω 90 εως 100!!!..Δεν ξερω τι σημαινει αυτο,αλλα ειναι φουλ σημα

Μάλλον ο δέκτης σου θα έχει αρκετά καλή ευαισθησία, καλύτερη απο τους άλλους δέκτες σου οπως συμβαίνει και με τον δικό μου AMIKO 8265+ όπου οι μπάρες του σήματος είναι επίσης 90-100% και ειναι πιο ευαισθητος απο τους αλλους δέκτες μου. Βέβαια αυτο αποτελεί  σχετικη εκτίμηση , την πραγματική  τιμη του σηματος θα την εδειχνε ο δέκτης αν η ενδειξη ητανε  σε τιμες db.

Επεξεργάστηκε από tasos.cz
Link to comment
Share on other sites

Μπές στην κουβέντα!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τώρα και να εγγραφείτε αργότερα. Εάν έχετε λογαριασμό, Συνδεθείτε για να δημοσιεύσετε με τον λογαριασμό σας.

Επισκέπτης
Απάντηση

×   Τοποθετείται ως πλήρες κείμενο.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...